Nad morze!

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 2 lutego 2021

Zimowa pora jest wbrew pozorom idealan, zeby z Gdańska czy Gdyni wybrać się na północ, np. do Włądysławowa. Zimą jest tam pięknie i spokojnie, zę che się żyć 🙂

https://www.facebook.com/photo?fbid=1766654963513465&set=a.119122818266696

Przyjemnej wyprawy!

Spacer w Orłowie wojennym

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 18 listopada 2020

Ktoś od nas się wybiera? Bo tego tematu na krusie nie ruszyliśmy…

Neptun ciągle w maseczce ;)

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 11 września 2020

…ale że jesteśmy optymistami to wierzymy, że choróbsko szybko nas opuści i wszystko wróci na dawne tory. Wokół Długiego Targu znów będzie gwarno w knajpkach, a dziesiątki przewodników oprowadzać będą zachwyconych turystów. Zwiedzanie Trójmiasta wróci, bo gdzie moze być ciekawiej niż nad poslkim morzem? Oczywiście to jest najwspanialnsze miejsce na świecie!

Na bezrybiu

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 10 września 2020

Do Gdańska przybył (a jest połowa września) pierwszy wyiceczkowiec w tym sezonie. MS Europa. Z utęsknieniem czekamy, na pworó starcyh dobrych czasów i możliwość pokazywania turystkom ze statków piknęgo Trójmiasta. Zwiedzania Gdańska z przewodnikiem było dla (głównie amerykańskich) gości fantastyczną atrakcją, bo jak uczy dośiwadczenie czesto o istnieniu grodu nad Motławą nie mieli pojęcia i zachwyt to miasto wzbudzało zawsze.

Na trojmiasto.pl piszą, że na rok 2021 spodziewanych jest 49 wizyt w Gdańsku (plus jeszcze niepotiwerdzona liczba wizyt w Gdyni). To mało w stosunku do poprzedniego roku, było 134 wizyt, ale na bezrybiu… Oczywiście te wizyty trzeba będzie jescze potwierdzać. Ach, gdzie te dzisiątki autkarów, któe czekały, by zawieźć gości do Malborka, Sopotu, albo pod Neptuna! Oby szybko wszystko wróciło do normalności.

Na pocieszenie została nam turystyka krajowa. Jakby więcej małych grup rodzinnych z południa Polski decyduje się na zwiedzanie Gdańska, a przewodnicy z utęsknieniem wypatrują przecież takich okazji!

Pozostają nam w jesienno zimowej scenerii, która powoli nadchodzi książki i wykłądy. Obojętnie jaki będzie przyszły sezon, musimy być do niego perfekcyjnie przygotowani!

Sopot w sezonie turystycznym

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 8 sierpnia 2020

Sopot to oczywiście molo, plaża i setki klubów, restauracji czy barów. Sporo ostatnio, jako przewodnicy mamy zapytańo wycieczki po tej rozrywkowej części kurotu.

Sopocka architektura – dworek Sierakowskich

Trzeba jednak pamiętać, żeby tej naszej misji przewodnickiej nie zapomnieć i proponować też nieco ambitniejszą formę zwiedzania.

Zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem, akurat w przypadku Sopotu zawsze było realizowane na największym luzie, jednak i tutaj warto polecić coś ciekawego.

Dworek Sierakowskich albo Willa Claaszena przy ul. Poniatowskiego 8, to świetne przykłady. Tuż nad brzegiem morza, piękna eklektyczna architektura przywodząca na myśl dawne uroki kurortu i mnóstwo wystaw oraz imprez. Muzeum Sopotu, jest świetnym uzupełnieniem zwiedzania Trójmiasta. Potem oczywiście można iść na “lody do Włocha” czy pofotografować Krzywy Domek, ale coś ambitniejszego też się przyda 🙂

Powodzenia na turystycznym szlaku przewodnickim! Pięknej pogody i miłego plażowania 🙂

Ruszamy do Gdańska!

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 21 lipca 2020

Przyszedł czas na powrót do normalności. Ze wszystkich stron do Trójmiasta zjeżdżają goście, rozdzowniły się telefony, więc wracay do oprowadzania wycieczek. Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem będzie nieco inne,niż w latach ubiegłych wciąż musimy sobie radzić bez muzeów, które wciąż w pełni się dla nas nie otowrzyły, ale to nic. Najważniejsze, zę pogoda sprzyja, a trakcji w grodzie nad Motłąwą nie brakuje.

W tym roku rozszerzymy nasze spacery o nietypowe atrakcje. Coraz popilarniejszy jest park Oruński, coraz chętniej do zwiedzania wybierany jest Wrzeszcz czy Brzeźno. Zwiedzanie Gdańska to nie tylko urok Drogi Królewskiej czy uroczej ul. Mariackiej, ale tez te nieodkryte skarby, któe zachywcają chociaż nie wszyscy o nich wiedzą.

Z optymizmem wchodzimy w nowy seozn przewodnicki. Będziemy pracować, ale tez wciąż się dokształcać. To nie tylko obowiązek ale tez przyjemność 🙂

Skoro mowa o Oruni, to piękne miejsce warto też zobaczyć na filmie. Liczymy na wićej koncertów w tej południowej dzielnicy Gdańska. Może wybierzemy się tez bardziej na południe, w stronę Lipiec i św. Wojciecha. Tam też jest mnóstwo sekretów!

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 22 czerwca 2020

Powoli zaczynamy wracać do normalności, pojawiają się pierwsi turyści, ale jeszcze trochę czasu zajmie zanim wrócimy do pracy przewodnickiej na pełnych obrotach. Tymczasem przypominamy sobie nasz gotycki ratusz 🙂

Bardzo ciekawy tekst o Kaszubach

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 22 czerwca 2020

Na portalu Trójmiasta jest godny polecenia artykuł dla zwiedzajacych Kaszuby. Historia powrotu np. Gochów do Polski po I Wojnie Światowej nie była łatwa i mało kto ją zna. W czasie wycieczek warto ten temat poruszyć – tu akurat o pewnym francuskim generale na Pomorzu 🙂

https://historia.trojmiasto.pl/Charles-Joseph-Dupont-Ulubiony-francuski-general-Kaszubow-n146170.html

Pokursowo, Redłowo (Gannon Photo)

Categories: Sprawy organizacyjne
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 8 stycznia 2014

040 036 030 023 013 006 001 041

Katarzyna

Categories: MAteriały kursowe
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 20 listopada 2013

W związku ze zbliżającym się odpustem św. Katarzyny (25 bm.)  opracowanie dotyczące tej świątyni.

 

kosciol_sw._Katarzyny_Aleksandryjskiej

«page 1 of 18
Welcome , today is sobota, 29 stycznia 2022